Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    ScienceMotive
    • Class 9
      • Matter in Our Surroundings
      • Is Matter Around Us Pure
      • Atoms and Molecules
      • Structure of the Atom
      • The Fundamental Unit of Life
    • Class 10
      • Chapter 1: Chemical Reactions and Equations
      • Chapter 2: Acids, Bases & Salts
      • Chapter 3: Metals & Non-Metals
      • Chapter 4: Carbon and its Compounds
      • Chapter 5: Periodic Classification of Elements
      • Chapter 6: Life Processes
      • Chapter 7: Control and Coordination
      • Chapter 8: How Do Organisms Reproduce?
      • Chapter 9: Heredity and Evolution
      • Chapter 10: Light – Reflection and Refraction
      • Chapter 11: Human Eye and the Colourful World
      • Chapter 12: Electricity
      • Chapter 13: Magnetic Effects of Electric Current
      • Chapter 14: Sources of Energy
      • Chapter 15: Our Environment
      • Chapter 16: Management of Natural Resources
    • Class 11
      • Chemisrty 11
        • Chapter – 1 Some Basic Concepts of Chemistry
        • Chapter – 2 Structure Of Atom
        • Chapter – 3 Classification of Elements and Periodicity in Properties
        • Chapter – 4 Chemical Bonding and Molecular Structure
        • Chapter – 5 States of Matter
        • Chapter – 6 Thermodynamics
        • Chapter – 7 Equilibrium
        • Chapter – 8 Redox Reaction
        • Chapter – 10 s-Block Elements
        • Chapter – 13 Hydrocarbons
    • Class 12
      • Chemistry 12
        • The Solid State
        • Solutions
        • Electrochemistry
        • Chemical Kinetics
        • Surface Chemistry
        • p – Block Elements
        • d & f Block Elements
        • Coordination Compounds
        • Haloalkanes and Haloarenes
        • Alcohols, Phenols and Ethers
        • Aldehydes, Ketones and Carboxylic Acids
        • Amines
        • Biomolecules
        • Polymers
        • Chemistry in Everyday Life
    • Practice Questions
      • +1
      • +2
    • Test Series
      • Class 9 Test Series
      • Class 10 Test Series
      • Class 11 Test Series
      • Class 12 Test Series
    • World
      • Current Affairs
      • General Knowledge
    ScienceMotive
    Home » NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    Dr. Vikas JasrotiaBy Dr. Vikas JasrotiaMarch 16, 2021No Comments
    Share
    Facebook WhatsApp Telegram Twitter Email

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    NCERT
    Intext Questions
    Chapter – Solutions

    Que 1. Calculate the mass percentage of benzene (C6H6) and carbon tetrachloride (CCI4) if 22 g of benzene is dissolved in 122 g of carbon tetrachloride.
    Ans 1. Mass of solution = Mass of Benzene (C6H6) + Mass of Carbon Tetrachloride (CCl4)
    = 22 g +122 g = 144 g
    Mass percentage of Benzene = 22/144 × 100 =15.28 %
    Mass % of CCl4 = 122/144 × 100 = 84.72 %

    Que 2. Calculate the mole fraction of benzene in solution containing 30% by mass in carbon tetrachloride.
    Ans 2. Let the mass of Solution = 100 g
    ∴ Mass of Benzene in the solution = 30 g
    ∴ Mass of Carbon Tetrachloride = 100 – 30g = 70g
    Molar mass of Benzene (C6H6) = 78 g mol-1
    Molar mass of CCl4 = 12 + 4 × 35.5 = 154 g mol-1
    ∴ No. of moles of benzene = 30/78 mol = = 0.3846 mol
    Molar mass of CCl4 = 1 × 12 + 4 × 35.5 = 154 g/mol
    Therefore, Number of moles of CCl4 = 70/154 = 0.4545 mol
    Thus, the mole fraction of C6H6 is given as

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    Que 3. Calculate the molarity of each of the following solutions
    (a) 30 g of Co(NO3)26H2O in 4·3 L of solution
    (b) 30 mL of 0-5 M H2SO4 diluted to 500 mL.
    Ans 3. We know that,
    Molarity =

    (a) Molar mass of Co(NO)3.6H2O = 59 + 2 (14 + 3 × 16) + 6 × 18 = 291 g/mol
    Therefore, Moles of Co(NO)3.6H2O = 30/291  mol
    = 0.103 mol
    Therefore, Molarity = 0.1o3/4.3 mol/lt = 0.023 M

    (b) Number of moles present in 1000 mL of 0.5 M H2SO4 = 0.5 mol
    Therefore, Number of moles present in 30 mL of 0.5 M H2SO4 =  0.5 × (30/1000)mol
    = 0.015 mol
    Therefore, Molarity = 0.015/0.5 L = 0.03 M

    Que 4. Calculate the mass of urea (NH2CONH2) required in making 2.5 kg of 0.25 molal aqueous solution.
    Ans 4. Moles of urea = 0.25 mole
    Mass of solvent (water) = 1 kg = 1000 g
    Molar mass of urea (NH2CONH2) = 2(1 × 14 + 2 × 1) + 1 × 12 + 1 × 16 = 60 g/mol
    ∴ Mass of urea in 1000 g of water = 0.25 mol × 60 g mol-1 = 15 g
    Total mass of solution = 1000 + 15 g = 1015 g
    2.5 kg means 2500 g
    1015 g of solution contain urea = 15 g
    1 g of solution contains urea = 15/1015
    Therefore, 2500 g of solution contains Urea = 15 × 2500/1015
    = 37g

    Que 5. Calculate (a) molality (b) molarity and (c) mole fraction of Kl if the density of 20% (mass/mass) aqueous Kl is 1.202 g mL.
    Ans 5. (a).  Calculation of molality of the solution
    Weight of KI in 100 g of the solution = 20 g
    Weight of water in the solution = 100 – 20 = 80 g
    Molar mass of KI = 39 + 127 = 166 g mol-1
    Therefore, the molality of the solution
    = moles of KI/Mass of water in Kg  = (20/166)/ 0.08
    = 1.506 m
    = 1.51 m

    (b) It is given that the density of the solution = 1.202 g mL-1
    Mass / Density = Volume of 100 g solution
    100g / 1.202 gml-1
    = 83.19 mL
    = 83.19 × 10-3 L
    Therefore, molarity of the solution = (20/166) / 83.19 × 10-3 L
    = 1.45 M
    (c) Moles of KI
    Moles of water = 80/18 = 4.44
    Therefore, the mole fraction of KI = moles of KI/moles of KI + moles of water = 0.12/0.12 + 4.44
    = 0.0263

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    Que 6. H2S a toxic gas with a rotten egg-like smell is used for qualitative analysis. If the solubility of H2S in the water at STP is 0.195 m, calculate Henry’s law constant.
    Ans 6. The solubility of H2S in the water at STP = 0.195 m
    Mass of H2O = 1000 g
    Number of moles of Water =  = 55.56 mol

    Que 7. Henry’s law constant for CO2 in water is 1.67 × 108 Pa at 298 K. Calculate the quantity of CO2 in 500 mL of soda water when packed under 2.5 atm CO2 pressure at 298K.
    Ans 7.

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    Que 8. The vapour pressures of pure liquids A and B are 450 and 700 mm Hg at 350 K respectively. Find out the composition of the liquid mixture if the total vapour pressure is 600 mm Hg. Also, find the composition of the vapour phase.
    Ans 8. P0A = 450 mm of Hg
    P0B = 700 mm of Hg
    Ptotal​ = 600 mm of Hg
    According to Raoult’s law:
    PA = P0AXA      PB = P0BXB
    We know XA + XB = 1
    = XB = 1 – XA
    Therefor PB = P0B (1-XA)
    Therefore, total pressure, PTotal = PA + PB
    PTotal = P0AXA + P0B (1-XA)
    PTotal = P0AXA + P0B – P0B XA
    PTotal = (P0A – P0B)XA + P0B
    600 = (450 – 700) XA + 700
    250 XA = 100
    XA = 100/250 = 0.4
    Therefore, XB = 1 – XA = 1 – 0.4 = 0.6
    PA = P0AXA = 450 × 0.4 = 180 mm of Hg
    PB = P0BXB = 700 × 0.6 = 420 mm of Hg
    Now, in the vapour phase: Mole fraction of liquid A = PA / PA + PB
    = 180 / 180 + 420
    = 180/600 = 0.30
    And, mole fraction of liquid B = 1 – 0.30 = 0.70

    Que 9. The Vapour pressure of pure water at 298 K is 23.8 mm Hg. 50 g of urea (NH2CONH2) is dissolved in 850 g of water. Calculate the vapour pressure of water for this solution and its relative lowering.
    Ans 9.

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

    Que 10. The boiling point of water at 750 mm Hg is 99.63°C. How much sucrose is to be added to 500 g of water such that it boils at 100°C? The Molal elevation constant for water is 0.52 K kg mol-1.
    Ans 10.

    Que 11. Calculate the mass of ascorbic acid (vitamin C, C6H8O6) to be dissolved in 75 g acetic acid to lower its melting point by 1.5°C, KF = 3.9 K kg mol-1.
    Ans 11. Mass of acetic acid (w1) = 75 g
    Molar mass of ascorbic acid (C6H8O6), M2­­ = 6 x 12 + 8 x 1 + 6 x 16 = 176 g mol-1

    Hence, the amount of ascorbic acid needed to be dissolved is 5.08 g.

    Que 12. Calculate the osmotic pressure in pascals exerted by a solution prepared by dissolving 1.0 g of polymer of molar mass 185,000 in 450 mL of water at 37°C.
    Ans 12. Volume of water (V) = 450 mL = 0.45 L
    Temperature (T) = 37 + 273 = 310 K

     

    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions

     

    Advertisement
    NCERT Chemistry Class 12 Chapter 2 Intext Solutions
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Dr. Vikas Jasrotia
    • Website

    Related Posts

    Solid State Chemistry Class 12 Notes PDF Download

    September 10, 2024

    CBSE Sample Paper Session 2022-23 (Chemistry) PDF

    September 16, 2022

    Haloalkanes and Haloarenes Class 12 – Questions & Answers

    August 2, 2022
    Leave A Reply Cancel Reply

    READ ALSO

    Gravitation Class 9 Notes

    December 5, 2024

    Class 11 Chemistry Half Yearly Question Paper

    September 30, 2024

    Solid State Chemistry Class 12 Notes PDF Download

    September 10, 2024

    Redox Reaction

    June 13, 2024
    Class 9

    Gravitation Class 9 Notes

    By Dr. Vikas JasrotiaDecember 5, 2024

    Gravitation Class 9 Notes Gravitation Class 9 Notes Gravitation According to Newton, every object in…

    +1

    Class 11 Chemistry Half Yearly Question Paper

    By Dr. Vikas JasrotiaSeptember 30, 2024

    Class 11 Chemistry Half Yearly Question Paper Class 11 Chemistry Half Yearly Question Paper Time…

    +2

    Solid State Chemistry Class 12 Notes PDF Download

    By Dr. Vikas JasrotiaSeptember 10, 2024

    Solid State Chemistry Class 12 Notes PDF Download In our day-to-day life solids play…

    Advertisement
    Advertisement
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Disclaimer
    • Contact Us
    • Privacy Policy 
    • Terms and Conditions
    © 2025 All Rights Reserved ScienceMotive.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.